Jak poprawić relacje z dzieckiem?

dziecko

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, zmienia się dosłownie wszystko. Nawet jednak jeśli ma się pieniądze, by zapewnić maluchowi to, co najlepsze, najdroższe zabawki czy zajęcia dodatkowe nie są w stanie zastąpić kontaktu z rodzicami i wspólnie spędzonego czasu. Kiedy pośpiech stał już normą, warto nauczyć się doceniać czas i spędzać go w taki sposób, by wykorzystać go możliwie najlepiej.

Krótkie, ale za to szczere rozmowy są na wagę złota, podobnie jak zwracanie uwagi na potrzeby i oczekiwania dziecka. Jeśli się je rozumie, zna się jego zainteresowania, wie się, w jaki sposób sprawić mu przyjemność i okazać wsparcie, dobre relacje z pociechą będą naturalną tego konsekwencją.

O dziecko trzeba przede wszystkim dbać, wychowywać je, ale też i zadbać, by miało możliwość rozwijania swoich pierwszych zainteresowań. Zajęcia dodatkowe dla najmłodszych mają wiele zalet, a jeśli wybiera się je z głową, to dziecko może sporo na nich zyskać. Na pewno nie warto przesadzić z ilością. Warto też dobrze zastanowić się, czy zajęcia będą zgodne z zainteresowaniami dziecka, czy może jednak będą zaspokojeniem ambicji jego rodziców. Dobrze jest też ocenić, czy dodatkowe zajęcia przydadzą się w przyszłości. Malucha raczej nie warto zapisywać na korepetycje z chińskiego, bo w pierwszej kolejności warto wybrać kursy angielskiego dla dzieci. Zamiast szkoły muzycznej natomiast dobrym początkiem okazać się mogą zajęcia z rytmiki itd.

O ile zajęcia dodatkowe najczęściej trwają maksymalnie godzinę i są świetnym wypełnieniem czasu wolnego na co dzień, warto zastanowić się dodatkowo nad zorganizowaniem dla dziecka ferii czy wakacji. Gdy rodzice pracują i nie mogą zostać z dzieckiem w domu lub wyjechać z nim na wakacje, rozwiązaniem idealnym mogą okazać się półkolonie we Wrocławiu. Na kilka godzin dziennie dziecko chodzi wówczas na zajęcia, które prowadzone są w formie ciekawych wykładów i zajęć warsztatowych, podczas których można zdobyć wiele praktycznych umiejętności.

09.04.2015. 08:59